AUSTRIACY ZWYCIĘŻAJĄ W KONKURSIE MIKSTÓW

AUSTRIACY ZWYCIĘŻAJĄ W KONKURSIE MIKSTÓW

AUTOR: Sławomir Rykowski DNIA: 06-03-2022
Na zakończenie FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem rozegrano konkurs mieszany w skokach narciarskich. Podobnie jak w rywalizacji drużynowej mężczyzn na Średniej Krokwi bezkonkurencyjni byli reprezentanci Austrii w składzie: Vanessa Moharitsch, Daniel Tschofenig, Julia Muehlbacher, David Haagen. Srebrne medale wywalczyła reprezentacja Słowenii, a na trzecim miejscu zawody skończyła ekipa Norwegii. Polska nie awansowała do rundy finałowej i zajęła 9. miejsce. W klasyfikacji medalowej ​oraz klasyfikacji punktowej w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej MARC HODLER TROPHY​ ​FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Skokach Narciarskich i Kombinacji Norweskiej Zakopane 2022​ zwyciężyła reprezentacja Austrii.

Po pierwszej serii skoków prowadziła reprezentacja Austrii (448,4 pkt.), z bezpieczną przewagą 41,0 pkt. nad Słowenią. Sensacyjne trzecie miejsce zajmowała ekipa Francji (383,8 pkt.), choć ich przewaga nad czwartą Japonią wynosiła zaledwie 0,8 pkt., a nad piątą Norwegią – 1 punkt. Szóste miejsce zajmowali reprezentanci Niemiec (376,4 pkt.).

W drugiej serii Austraiacy cały czas kontrolowali sytuację i bez problemów zdobyli czwarte dla swojego kraju złote medale w Zakopanem, kończąc rywalizację z dorobkiem 884,4 pkt. Wicemistrzostwo świata teamu Słowenii także ani przez moment nie było zagrożone (819 pkt.), natomiast o brązowy medal do końca rywalizowały drużyny Norwegii, Japonii, Francji i Niemiec. Finalnie na najniższym stopniu podium stanęli Skandynawowie.

– To niesamowite uczucie zdobyć trzy złote medale na Mistrzostwach Świata Juniorów. Wiedziałem, że potrafię skakać dobrze i mogę pokazać, co potrafię. Powrót do domu z trzema złotymi medalami jest cudowny, a nawet wydaje się być trochę szalony. Myślę, że te zawody nie mogły się dla mnie lepiej skończyć. Mam nadzieję, że będę kontynuował skakanie w tej formie – powiedział Daniel Tschofenig (Austria).

– Dla mnie i dla Maksima to pierwszy medal z Mistrzostw Świata Juniorów, więc muszę być szczęśliwy. Nie jestem zadowolony ze swojego dzisiejszego występu, jestem już trochę wyczerpany, ale ostatecznie byliśmy dobrzy jako drużyna, więc możemy być szczęśliwi – powiedział Marcel Strzinar (Słowenia).

– To niesamowite. Nie myślałem przed zawodami, że możemy zdobyć medal, ale dzięki temu, że każdy dobrze skoczył mieliśmy szansę stanąć na podium. Myślę, że wykonaliśmy dzisiaj świetną pracę. Całe Mistrzostwa były świetne, także skocznia i cała atmosfera. To były najlepsze zawody na jakich byłem do tej pory – powiedział Iver Olaussen (Norwegia).

Austriak Daniel Tschofenig wyjeżdża z Zakopanego z trzema złotymi medalami – z konkursu indywidualnego, drużynowego i mieszanego. Wśród kobiet największą gwiazdą była Słowenka Nika Prevc – mistrzyni świata indywidualnie i drużynowo oraz srebrna medalistka w mikście. Trzy medale (złoty indywidualnie i brązowe w konkursach drużynowym i mieszanym) zdobył także kombinator norweski z Austrii Stefan Rettenegger.  

KLASYFIKACJA MEDALOWA FIS MISTRZOSTW ŚWIATA JUNIORÓW ZAKOPANE 2022

Miejsce

Kraj

Złoto

Srebro

Brąz

Razem

1.

Austria

4

1

3

8

2.

Słowenia

2

2

 

4

3.

Finlandia

1

1

 

2

3

Włochy

1

1

 

2

5.

Niemcy

1

 

4

5

6.

Norwegia

 

2

1

3

7.

Japonia

 

2

 

2

8.

Kanada

 

 

1

1

 

Wyniki wszystkich konkurencji rozgrywanych podczas FIS Mistrzostw Świata Juniorów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej Zakopane 2022 dostępne są na bieżąco na stronie: https://ewoxx.com/de/results/details?PAC=842888&detailid=2294

 

Oficjalnym Partnerem FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.