ZNAMY MISTRZÓW ŚWIATA JUNIORÓW W SKOKACH NARCIARSKICH

ZNAMY MISTRZÓW ŚWIATA JUNIORÓW W SKOKACH NARCIARSKICH

AUTOR: Sławomir Rykowski DNIA: 03-03-2022
W drugim dniu rywalizacji o medale FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem zapadły rozstrzygnięcia wśród skoczkiń i skoczków narciarskich. Zgodnie z oczekiwaniami mistrzynią świata została Słowenka Nika Prevc, która o 10 punktów wyprzedził swoją rodaczkę Taję Bodlaj. Dość nieoczekiwanie brązowy medal zdobyła Kanadyjka Alexandria Loutitt. Niespodzianki nie było także wśród mężczyzn, a całe podium zajęli Austriacy. Bezkonkurencyjny okazał się Austriak Daniel Tschofenig, srebrny medal wywalczył David Haagen, a brązowy Markus Mueller.

Areną dzisiejszych zmagań była Średnia Krokiew im. Bronisława Czecha w Zakopanem (K95, HS-105). Mistrzostwa Świata Juniorów to pierwsze ważne zawody międzynarodowe po modernizacji kompleksu skoczni w 2021 roku.

KONKURS KOBIET

W konkursie kobiet emocji nie zabrakło do samego końca. Reprezentująca słynny klan narciarski ze Słowenii Nika Prevc wyprzedzała po pierwszej rundzie Taję Bodlaj tylko o 2,2 pkt., ale utrzymała koncentrację i jej finałowy skok na 99,5 metra był najdłuższy i najwyżej oceniony (122,1 pkt.) w całym konkursie.  

Nie do końca jeszcze do mnie dotarło, że zostałam Mistrzynią Świata Juniorów. Jestem szczęśliwa, że udało mi się zapanować nad presją, która ciążyła na mnie po oficjalnych treningach. Moje skoki nie były dzisiaj tak dobre, jak te treningowe, ale cieszę się, że to wystarczyło na pierwsze miejsce – powiedziała Nika Prevc.

Drugie miejsce Bodlaj ani przez moment nie było zagrożone, a zawodniczka była bardzo zadowolona zarówno ze swoich skoków (97,5 i 98 m), jak i srebrnego medalu. Świetnie zaprezentowała się także trenowana przez Polaka Tadeusza Bafię Kanadyjka Alexandria Loutit.

Jestem bardzo podekscytowana, to cudowne móc reprezentować swój kraj i być na podium. Jestem szczęśliwa, ale nie usatysfakcjonowana. Nigdy nie możesz być usatysfakcjonowana, jeżeli chcesz poprawić swój wynik. To osiągnięcie na pewno wpłynie na moją przyszłą karierę – powiedziała Loutit.

Najlepsza z Polek była dzisiaj kombinatorka norweska Natalia Słowik. Po skoku na odległość 81,5 m w pierwszej serii zajmowała 20. miejsce. Słabszy drugi skok zepchnął ją do trzeciej dziesiątki.

KONKURS MĘŻCZYZN

Już po pierwszej serii bezdyskusyjnie dominowali Austriacy – Daniel Tschofenig i David Haagen oddali najdłuższe w serii skoki po 102 m, ale wyższe noty i rekompensata za wiatr dawały o 4,8 pkt. prowadzenie olimpijczykowi z Pekinu. Trzeciego z Austriaków Markusa Muellera i piątego Jonasa Schustera rozdzielał Słoweniec Marcel Strzinar.

Po rundzie finałowej kolejność na podium nie uległa zmianie, a wszyscy medaliści oddali skoki co najmniej 100-metrowe. Po skoku na 100,5 metra trzecie miejsce utrzymał Mueller, a Haagen lądując na 103. metrze wysoko zawiesił poprzeczkę Tschofenigowi. Jednak faworyt pokazał, że dzisiaj nie było na niego mocnych i znokautował konkurentów skokiem na 107 metrów. Czwarte miejsce zajął Niemiec Luca Geyer, piąty był Iver Olaussen z Norwegii, a na 6. miejsce spadł Schuster. 

Jest to uczucie ciężkie do opisania. Jestem bardzo zadowolony z tego, co się dzisiaj wydarzyło; zobaczymy, co jeszcze czeka mnie w najbliższym czasie. Moje dzisiejsze skoki były całkiem dobre - pierwszy był ok, za to drugi naprawdę dobry. Niewielu ma szansę startować w MŚ Juniorów, a każdy, kto ją otrzymuje, prezentuje wysoki poziom. Mam nadzieję udowodnić, że ja również zasługuję na miejsce w tym szczytnym gronie – powiedział Tschofenig.

To niesamowite móc zdobyć ten medal, zwłaszcza że nie jest to dla mnie najlepszy sezon. Gdyby ktoś miesiąc temu powiedział mi, że dziś zdobędę srebrny medal na MŚ Juniorów, odpowiedziałbym mu, że chyba oszalał. Jestem bardzo zadowolony z zajętego miejsca, biorąc pod uwagę ostatnie tygodnie, srebro jest dla mnie niczym złoto. Mam nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na rozwój mojej kariery, ponieważ jeśli zdobywasz medal na MŚ Juniorów, oznacza to, że jesteś na dobrej drodze do dalszych sukcesów – powiedział Haagen.

– Jest to cudowne uczucie. Trenujesz przez długi czas właśnie po to, by nastał taki moment, więc jestem szczęśliwy, że zdobyłem ten medal. Jestem również zadowolony ze swoich skoków. Mam nadzieję, że wpłynie to na moją karierę w przyszłości i zrobię wszystko, by to udowodnić  powiedział Markus Mueller.

W piątek wyłonieni zostaną medaliści w kombinacji norweskiej w konkursie mieszanym – o godz. 10:00 początek rywalizacji na Średniej Krokwi, a od godz. 13:00 bieg sztafetowy (w układzie  5 km - 2,5 km - 2,5 km - 5 km).

Wyniki wszystkich konkurencji rozgrywanych podczas FIS Mistrzostw Świata Juniorów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej Zakopane 2022 dostępne są na bieżąco na stronie: https://ewoxx.com/de/results/details?PAC=842888&detailid=2294

Oficjalnym Partnerem FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.