• 06
    03
    2022

AUSTRIACY ZWYCIĘŻAJĄ W KONKURSIE MIKSTÓW

Na zakończenie FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem rozegrano konkurs mieszany w skokach narciarskich. Podobnie jak w rywalizacji drużynowej mężczyzn na Średniej Krokwi bezkonkurencyjni byli reprezentanci Austrii w składzie: Vanessa Moharitsch, Daniel Tschofenig, Julia Muehlbacher, David Haagen. Srebrne medale wywalczyła reprezentacja Słowenii, a na trzecim miejscu zawody skończyła ekipa Norwegii. Polska nie awansowała do rundy finałowej i zajęła 9. miejsce. W klasyfikacji medalowej ​oraz klasyfikacji punktowej w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej MARC HODLER TROPHY​ ​FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Skokach Narciarskich i Kombinacji Norweskiej Zakopane 2022​ zwyciężyła reprezentacja Austrii.

Na zakończenie sobotnich zmagań FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem o medale w konkursie drużynowym rywalizowali skoczkowie narciarscy. Na Średniej Krokwi najlepiej poradzili sobie reprezentanci Austrii. Wicemistrzami świata zostali juniorzy z Norwegii, a brązowe medale wywalczyli Niemcy. Reprezentanci Polski zajęli 5. miejsce.

Drużynowy konkurs mężczyzn w kombinacji norweskiej był drugą dyscypliną, w której rywalizowano w sobotę na FIS Mistrzostwach Świata Juniorów w Zakopanem. Złote medale wywalczyli Finowie (Waltteri Karhumaa, Arsi Tietavainen, Eelis Merilainen, Perttu Reponen), wicemistrzami świata zostali Norwegowie, a na trzecim stopniu podium stanęła reprezentacja Austrii. Biało-czerwoni sklasyfikowani zostali na 10. miejscu.

Przedostatni dzień FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem rozpoczął drużynowy konkurs w skokach narciarskich kobiet. Bezapelacyjne zwycięstwo odniosły Słowenki w składzie Jerneja Repinc Zupancic, Lara Logar, Taja Bodlaj, Nika Prevc. Srebrne medale wywalczyły Japonki, a podium uzupełniły reprezentantki Niemiec. Polki ukończyły rywalizację na 8. miejscu.

W kolejnym dniu FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem poznaliśmy medalistów w kombinacji norweskiej mikstów. Złoty medal zdobyła reprezentacja Niemiec w składzie Simon Mach, Jenny Nowak, Nathalie Armbruster i Tristan Sommerfeldt. Wicemistrzostwo świata juniorów wywalczył zespół Włoch, a brązowe medale przypadły Austrii. Reprezentacja Polski skończyła rywalizację na 8. miejscu.

W drugim dniu rywalizacji o medale FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem zapadły rozstrzygnięcia wśród skoczkiń i skoczków narciarskich. Zgodnie z oczekiwaniami mistrzynią świata została Słowenka Nika Prevc, która o 10 punktów wyprzedził swoją rodaczkę Taję Bodlaj. Dość nieoczekiwanie brązowy medal zdobyła Kanadyjka Alexandria Loutitt. Niespodzianki nie było także wśród mężczyzn, a całe podium zajęli Austriacy. Bezkonkurencyjny okazał się Austriak Daniel Tschofenig, srebrny medal wywalczył David Haagen, a brązowy Markus Mueller.

Poznaliśmy pierwszych medalistów FIS Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem. W kombinacji norweskiej mistrzynią świata została Włoszka Annika Sieff, tuż za nią uplasowała się Japonka Haruka Kasai, a brąz zdobyła Nathalie Armbruster z Niemiec. Złoty medal wśród mężczyzn wywalczył Stefan Rettenegger z Austrii, drugi był Fin Perttu Reponen, a trzeci Tristan Sommerfeldt z Niemiec. Najlepsza z Polek Natalia Słowik zajęła 16. miejsce, a Maciej Gąsienica-Ciaptak był dopiero 35.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) poinformowała w oficjalnym oświadczeniu, że aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę wszystkich sportowców biorących udział w zawodach FIS, zgodnie z zaleceniem MKOl, ze skutkiem natychmiastowym żaden sportowiec z Rosji lub Białorusi nie będzie brał udziału w żadnych zawodach FIS na żadnym poziomie do końca rozgrywek FIS w sezonie 2021-2022. W związku z tym niemożliwy jest udział sportowców z Rosji i Białorusi w FIS Mistrzostwach Świata Juniorów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej w Zakopanem i nie znaleźli się oni na listach startowych zawodów.

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził skład polskiej reprezentacji na FIS Mistrzostwa Świata Juniorów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, które od 28 lutego do 6 marca 2022 roku odbywać się będą w Zakopanem. W juniorskim czempionacie wystartuje łącznie 15 biało-czerwonych: pięć zawodniczek i dziesięciu zawodników.